Jaké jsou nejčastější úrazy při skejtování a jízdě na kole?
Tráví vaše dítě letní dny nejraději na skejtu nebo na kole? Není divu. Tyhle dva letní sporty totiž patří mezi nejoblíbenější aktivity mnoha lidí po celém světě. Nabízejí nejen zábavu, ale také zlepšují kondici a koordinaci. Ani jim se ale nevyhnou zranění. Zajímá vás, jaká jsou podle statistik ta nejčastější spojená s „kolečkovými“ sporty?
Státní zdravotnický ústav se podíval na zoubek nejčastějším zraněním, která se objevují v souvislosti s cyklistikou. Těch lehčích je řada. Jsou to především tržné rány, oděrky a drobná poranění obličeje. Naopak k těm závažnějším patří hlavně zlomeniny. Možná vás překvapí, že jednou z nejčastějších je zlomenina klíční kosti. Kromě toho jsou na seznamu zranění hlavy. U cyklistů je až 75 % smrtelných úrazů způsobeno právě jimi .Za většinou těchto konců však stojí to, že cyklista nemá při jízdě nasazenou helmu. Tedy rada první, na kolo vždy se správně nasazenou kvalitní ochranou hlavy.
Nejen kolo je ale nebezpečné. Pokud je vaše dítě „cool“, tak určitě znáte skejtpark. „Ollie“, „frontside“ nebo „backside“. Triků je nepočítaně, a když je někdo umí, působí ladně a lehce, jako by je mohl zvládnout kdokoliv. Pravda je ale taková, že jsou spojené s nespočtem odřenin, boulí nebo podlitin. Asfalt ani rampa totiž nejsou peřinka a dopad na ně zabolí opravdu vždycky. V horších případech tak může dojít i ke zlomeninám, nejčastěji zápěstí, nebo i vykloubení ramene či zranění hlavy.
Teď to může znít, že se vaše dítě při sportu nejspíš obije ze všech stran. A vás to bude stát spoustu nervů a strachu. Ale až vám bude nakonec nadšeně předvádět, že umí jezdit na kole bez koleček nebo že dokáže na skejtu dokonalý trik, který se naučil, tak budete hrdí a jeho radost vám to všechno vrátí. Abyste ale strachy nezešedivěli, tak můžete vašeho potomka chránit, jak nejlépe dokážete.
Jak zraněním předcházet a jak se s nimi vypořádat? Samozřejmě pořiďte svému dítěti správnou přilbu. Ta podle výzkumu Státního zdravotnického ústavu zabrání zranění hlavy až v 85 % případů. Kromě přilby se hodí chrániče. Na kolena, na lokty a u skejtu i ty na zápěstí. Všem zraněním ale nepředejdete, ani kdybyste své dítě zabalili celé do bublinkové folie.
Proto mějte vždy po ruce lékárničku. Zdá se vám to jako zavazadlo navíc? Věřte ale, že není zbytečné. Výlet na kole může u vašich dětí lehce překazit karambol a malá odřenina. Když ale budete mít po ruce Alfasilver, zdravotnický prostředek, který je určený právě k ošetření malých ran, odřenin, popálenin menšího rozsahu a kožních poranění, stačí nastříkat tenkou vrstvu a můžete jet dál. Pokud se jedná o vážnější zranění, se kterými si sami neporadíte, tak se nikdy nebojte zavolat si o pomoc lékaře.