Chystáte se na dovolenou?

Přečtěte si, na co před odjezdem nesmíte zapomenout

Prázdniny se rozjíždí a blíží se termíny letních dovolených. Kam to bude letos? Dáte si několikahodinovou štaci autem do Chorvatska, zvolíte letecké dobrodružství do exotických krajin nebo raději zůstáváte v tuzemsku a budete zdolávat vrcholky hor či se plavit na rozehřátém raftupo Vltavě? Ať vyrazíte kamkoliv, vždycky se hodí mít připravený seznam všech nezbytností, na které před odjezdem nesmíte zapomenout. My vám s ním pomůžeme.

Doklady, cestovní pojištění a peníze. Nejzásadnější věci, na které myslíme ze všech nejintenzivněji, a přesto se většině z nás už někdy stalo, že se nám podařilo nechat je nakonec doma. Na letišti nebo na hranicích vám pak v hlavě vyskočí obrázek cestovních pasů, které osamoceně leží na botníku, a celé výpravě nezbývá nic jiného než si udělat ještě jednu zastávku doma.

S penězi je to v dnešní digitální době už o něco jednodušší. Výhodou je, že je u sebe nemusíte mít přímo fyzicky. Stačí vám platební karta a pojištění v elektronické podobě. Pozor ale na divoké měnové kurzy, na které v některých zemích při výběru z bankomatu můžete narazit. Vždy je proto lepší mít u sebe při cestě do zahraničí finanční základ přímo v bankovkách a pojištění ideálně v několika kopiích.

Na každou dovolenou je potřeba lékárnička. Vosí bodnutí, puchýř od bot nebo rozbité koleno může přijít kdykoliv. Proto se hodí mít nejen na hotelu, ale i přímo u sebe v tašce chladivý gel, náplast a zdravotnický prostředek Alfasilver, který si vždy poradí s oděrkami i drobnými zraněními.

Zabalte si vhodnou obuv a oblečení. K moři plavky, do hor pevné boty. Hlavně to neprohodit a vždycky mít něco navíc. Pád do kaluže, liják nebo prodřené rukávy se nevyhnou žádné dovolené. V takových situacích je podle staré dobré rady vždy lepší být připravený než překvapený.

Jedete k moři? Tak nezapomeňte na plavky, to je celkem jasné. Nepočítejte ale s tím, že vaše děti budou celý den klidně ležet na lehátku a beze slova poslouchat šum moře. Budou chtít vyžití, proto vezměte plážové vybavení. Bábovičky, lopatičky, míče do vody i mimo ni nebo třeba karty. Protože bude vaše ratolest neustále na slunci, přihoďte i opalovací krém, ať z potomka kolem oběda nemáte grilované rajče.

Poslední věc si na seznam napište na první místo, musíte ji totiž stihnout zařídit ještě před dovolenou. Zabezpečte svůj dům a případně domácí mazlíčky. Ať už máte doma rybičku nebo třeba kočku, musíte zajistit, aby si dovolenou užili minimálně tak jako vy a aby nestrádali. Pokud domácí mazlíčky nemáte a nikdo se k vám domů po dobu vaší dovolené nedostane, tak nezapomeňte zabezpečit váš dům proti zlodějům i přírodním katastrofám.

Než odjedete, tak ještě koukněte, jestli máte opravdu všechno ze seznamu odškrtnuté,a užijte si zasloužené dny volna.

Alfasilver je zdravotnický prostředek určený k ošetření ran, odřenin, popálenin menšího rozsahu, kožních poranění. Pečlivě prostudujte návod k použití, účinky a způsob použití konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.